Chorwacja zamiast Bałtyku?

Jeśli wykorzystaliśmy w kasynie swoje darmowe bonusy bez depozytu i środki te będziemy chcieli przeznaczyć na wakacje nad morzem, to być może czeka nas dylemat. Możemy bowiem pojechać nad Bałtyk, lecz typowe polskie wakacje są teraz drogie i nieprzewidywalne. Naszym zdaniem świetnym miejscem na wakacje może być Chorwacja. Postaramy się pokazać, dlaczego ten kraj to świetna alternatywa dla Bałtyku.

Chorwacja zamiast Bałtyku?

Pogoda

Zacznijmy od tego, że wybierając się na tydzień czy dwa nad Bałtyk, nigdy nie jesteśmy pewni tego, z jaką pogodą będziemy mieć do czynienia. Niestety bywa tak, że w lipcu czy sierpniu panują niskie temperatury, ciągle pada czy wieje. Odbiera nam to ochotę na morskie kąpiele czy spacery, zwiedzanie. Zupełnie inaczej jest w Chorwacji. Typowy adriatycki klimat sprawia, że lato jest praktycznie przez cały czas gorące i suche. Zdarzają się oczywiście opady, lecz są one krótkie i sporadyczne. Możemy być zatem pewni, że nad Adriatykiem nie będą potrzebne nam spodnie, bluzy czy nawet kurtki. Panują tu na tyle wysokie temperatury, że także i wieczorami możemy bez obaw spacerować w krótkich spodenkach, sukienkach, koszulkach. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że w środku sezonu upały potrafią być uciążliwe, więc warto korzystać z cienia, kremu przeciwsłonecznego, nakrycia głowy.

Woda

Adriatyk to kolejny niewątpliwy plus Chorwacji. Wielu z nas kocha wybrzeże Bałtyku ze względu na piękny piasek. Jednak nie będziemy ukrywać, że sama woda, jej jakość to ogromna przepaść. W Bałtyku woda często bywa zimna, a w sierpniu często następuje zjawisko, gdy bardzo zimna woda z głębi jest wypychana na zewnątrz. Nie zapominajmy również o czystości. Same sinice to coroczny problem, z którym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Zupełnie inaczej jest na południu Europy. Tutaj woda jest nie tylko bardzo ciepła, lecz wręcz krystalicznie czysta. Co prawda kamieniste i żwirowe plaże są dla wielu osób mniej wygodne, jednak jeszcze bardziej potęgują efekt przejrzystości. Na Adriatyku panują o wiele mniejsze fale, co sprzyja pływaniu, zabawom z dziećmi.

Ceny

Co prawda w ostatnich latach Chorwacja nieco podniosła ceny, stała się droższym krajem, jednak nadal może bez problemu konkurować z polskimi miejscowościami. Niestety w związku z pandemią już teraz wiemy, że zarówno ceny za noclegi, jak i wyżywienie będą wyższe w naszym kraju. Od lat sporo osób krytykuje ten region za zawyżone ceny, gdzie wakacje rodzinne potrafią być droższe niż All inclusive w Turcji czy Egipcie. Każdego roku jesteśmy świadkami zdjęć paragonów z horrendalnie drogimi rybami. Tymczasem w Chorwacji zapłacimy mniej za świeże i smaczne ryby z rusztu. Ceny w sklepach są bardzo podobne do polskich, więc nie powinniśmy z reguły zapłacić więcej za podstawowe produkty. W wielu miejscach napotkamy na Lidla czy inne lokalne markety, supermarkety. W przypadku noclegów w bardzo dobrej cenie znajdziemy zarówno domki, apartamenty, jak i pojedyncze pokoje, często dosłownie kilka, kilkanaście metrów od morza.

Atmosfera

Chorwacja jest jednym z najbardziej przyjaźnie do nas nastawionych krajów. Od lat jesteśmy tam liczną grupą turystów, a ponadto miejscowi odczuwają większą sympatię do Słowian. Mieszkańcy są uśmiechnięci, pomocni. Jak przystało na typowy południowy kraj, czas płynie tu nieco wolniej. Nie można też zapomnieć, że będzie to inny region, gdzie odpoczniemy od codzienności w Polsce.

Jedzenie

Kuchnia nad Bałtykiem zazwyczaj mało różni się od tego, z czym mamy do czynienia na co dzień. Co prawda możemy więcej postawić na ryby, jednak jak już wspomnieliśmy, są one niezwykle drogie. Tymczasem w wyjazd do Chorwacji będzie okazją do spróbowania czegoś nowego. Lokalna kuchnia jest połączeniem zarówno bałkańskich smaków, włoskich czy austriackich elementów. Szczególnie polecane są cevapčići, ryby i owoce morza, lokalne sałatki, grillowane mięso, różnego rodzaju makarony, czarne risotto.

Nie tak daleko

Jeśli wyruszamy autem z południa Polski, to przy dobrym tempie jazdy już po 10 godzinach będziemy siedzieć w knajpce nad Adriatykiem. Nie jest to zatem tak uciążliwe, gdzie przecież latem można jechać ponad połowę tego czasu nad Bałtyk. Do tego mamy mnóstwo połączeń lotniczych, ofert z biur podróży w bardzo atrakcyjnych cenach.

0 / 5. Ocen: 0

Zakłady bukmacherskie

Back to top button